Kiedy odwiedza się moje miasto, można od razu zauważyć charakterystyczną zabudowę w śródmieściu. Jest ona specyficzna dlatego, że miasto to leżało na styku granic trzech zaborów, a zatem i architektura stanowi ślad wpływów różnych kultur. Początkowo może to zaskakiwać, jednak dla nas, mieszkańców, jest to przyjemne urozmaicenie. Dla kogoś nieprzyzwyczajonego może to niestety dawać wrażenie chaosu.

Warto przespacerować się uliczkami starego miasta i popatrzeć, jak w zabudowie mieszają się różne style. Na przykład klasycystyczna i uporządkowana architektura niemiecka przeplatana jest bujnymi ozdobami charakterystycznymi dla budowli wschodnich. Czasem sprawia to wrażenie przemyślanego eklektyzmu, ale czasem pomyłki budowniczych.
Ten splot różnych stylów powoduje, że nie ma drugiego tak ciekawego miasteczka w Polsce. Warto tu przyjechać i zobaczyć, jak pięknie architektura odbija to, co działo się w ciągu wieków. Zawirowania historii pozostawiły ślady w infrastrukturze budowlanej całego miasta.