(Ser)wujemy! Sery o każdej porze dnia i nocy- akcja kulinarna

0
1205
Rate this post

Uwielbiane przez wszystkich, kuszą strukturą, aromatem i barwą. By wydobyć ich prawdziwą głębię smaku, warto skusić się na serową degustację, rozkoszując się każdym kęsem. I choć spożywamy je na co dzień, nie doceniamy ich prawdziwych zalet. Są zdrowe, zawierają wapń, białko i witaminy z grupy B, lecz również dosyć kaloryczne, dlatego należy sięgać po nie z umiarem. I w tym przypadku sprawdzi się zasada „mniej znaczy więcej”, postawmy przede wszystkim na jakość.

Obecnie na całym świecie produkuje się kilka tysięcy rodzajów tego kulinarnego specjału. Czym różnią się od siebie? Przygotowałam dla was krótki przewodnik po serowych przysmakach.

Sery białe, żółte, topione, pleśniowe; ostre i łagodne, słodkie i pikantne; z mleka krowiego, koziego lub owczego- z uwagi na dużą liczbę gatunków sera, trudno sklasyfikować je według jednego podziału. Przyjmijmy jednak ten najbardziej znany.

Sery świeże

Łagodne w smaku, delikatne- sery tego typu nie są fermentowane i nie dojrzewają. Wytwarzane są z mleka krowiego lub owczego, a ich kompozycja często jest urozmaicana ziołami, papryką, orzechami, czy pieprzem. Do tego gatunku zaliczamy twaróg, serek wiejski, kremowe sery do smarowania, fetę, mozzarellę oraz mascarpone. Idealnie uzupełniają smak sałatek, tart oraz słodkich i wytrawnych wypieków. Najczęściej serwowane są z winem o lekkim, owocowym bukiecie.

Sery kozie

Posiadają charakterystyczny i intensywny smak. Produkowane są z mleka koziego bądź koziego i krowiego, przyjmują formę zarówno miękką jak i twardą. Doskonale smakują w towarzystwie sałatki, bagietki, rukoli czy żurawiny. Do serów kozich najczęściej serwuje się wino białe lub różowe o subtelnym, owocowym aromacie.

Sery miękkie ze skórką pleśniową

Ich cechą rozpoznawczą jest twarda, pokryta białą pleśnią skórka oraz miękkie wnętrze. Sery te posiadają jednolitą barwę i stonowany smak. Do najpopularniejszych zalicza się brie oraz camembert, często wzbogacone dodatkami- żurawiną, ziołami, grzybami, czarnym pieprzem, czy oliwką.

Sery pleśniowe niebieskie

Ich wnętrze wypełnia przerastająca, szlachetna pleśń, która nadaje im intensywny smak. Do najbardziej znanych gatunków zalicza się roquefort, gorgonzola i stilton. Świetnie prezentują się na desce serów lub jako dodatek do zup, sałatek i owoców.

Sery miękkie z „mytą” skórką

Charakteryzują się ostrym, wyrazistym smakiem oraz zdecydowanym zapachem (uzyskiwany dzięki przemywaniu w trakcie dojrzewania solanką i piwem). Poznamy je po skórce o specyficznym połysku i kolorze od żółtego do pomarańczowego. Do reprezentantów tego gatunku zaliczymy livarot, munster i romadur.

Sery topione

Uzyskiwane są dzięki stopieniu jednego lub kilku rodzajów sera. Zazwyczaj zawierają w sobie dodatkowy posmak ziół, warzyw, czy wędlin, nadając im tym samym wyjątkowego smaku i aromatu. Dostępne są pod postacią porcjowanej kostki lub plasterków. Najczęściej stosuje się je jako smarowidło do pieczywa, czy komponent zup i sosów.

Sery twarde

Proces ich dojrzewania jest długi i trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Wyróżnia ja zbita masa, żółta skórka oraz głęboki, szlachetny smak. Do serów twardych zaliczamy m.in ementaler, appenzeller, comte, gruyere, parmezan, bursztyn, czy rubin, bez których to trudno wyobrazić sobie smak zapiekanek, tart, makaronów i sosów.

Sery półtwarde

Dojrzewają od jednego miesiąca do roku. Pasują jako dodatek do różnych dań, sałatek, kanapek. Najbardziej znane sery tej kategorii to cheddar, edam, mimolette, radamer i Gouda.

Sposób podawania i krojenia

Jeszcze nie tak dawno, deska serów nie była popularną kompozycją na stołach. Dzisiaj bardzo często serwuje się ją jako formę przekąsek do wina czy piwa. Oprócz minimum czterech gatunków sera (każdy o innym kształcie i smaku) powinny się na niej znaleźć owoce takie jak winogrona, czy jabłka oraz orzechy. Obok deski warto postawić koszyczek z pieczywem- jasnymi  bułkami,  chlebem  razowym,  pszennym,  żytnim,  bagietką.

Każdy kawałek sera powinien być tak podany, aby ukazać jego wyjątkową strukturę- zarówno wnętrze, jak i skórkę. W zależności od kształtu i typu każdy ser kroimy w określony sposób. Sery okrągłe i czworoboczne kroimy jak tort; stożkowe pionowo; tradycyjne, małe serki kozie na dwie części; sery pleśniowe i niebieskie ukośnie; a sery typu brie na trójkąciki.

A teraz coś na serowy deser 🙂 Zapraszam was do udziału w akcji kulinarnej „(Ser)wujemy! Sery o każdej porze dnia i nocy”

Prześlij przepis na swoje popisowe danie z serem w roli głównej. Zaskocz innych własną kreatywnością i nietypowym połączeniem. Masz zielone światło- szalej do woli na wielu płaszczyznach- możesz pokusić się o przygotowanie pysznej pasty, zdrowej sałatki, aromatycznej zupy czy obłędnego deseru/ wypieku.