Polscy siatkarze zdobywają medale na praktycznie wszystkich imprezach mistrzowskich oprócz igrzysk olimpijskich, gdzie w ostatnich kilku imprezach czterolecia nie potrafimy pokonać swojego rywala w ćwierćfinale. Mamy najprawdopodobniej najbardziej szeroką kadrę na świecie i praktycznie na każdej pozycji ogromną konkurencję. W naszym zespole narodowym nie ma aż tylu zawodników, którzy nie długo zakończą swoją przygodę z reprezentacją.  Cały czas osiągamy dobre rezultaty w młodszych kadrach, dzięki czemu jest szansa, że będą pojawiać się następcy naszych orłów.

Polski kadra siatkarzy ma bardzo wielu dobrych zawodników o wysokich umiejętnościach

Wielu ekspertów twierdzi, że w Polsce mamy wielu zawodników, którzy mogliby grać w podstawowej szóstce i nie byłoby zbytnio obniżenia jakości naszej gry. W tej chwili mamy przynajmniej siedmiu przyjmujących, którzy mogą zdobywać mnóstwo punktów i znakomicie przyjmować. Wydaje się, że naszym podstawowym ustawieniem, jeżeli chodzi o parę przyjmujących jest Wilfredo Leoni i Kamil Semeniuk, którzy będą grali również w tym samym klubie we Włoszech, czyli Sir Safety Perugia. Także mamy dobrze zabezpieczoną pozycję libero, ponieważ nawet, gdy odejdzie jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii reprezentacji Polski, czyli Paweł Zatorski to godnie powinien go zastąpić Jakub Popiwczak. Tak samo środkowi są u nas na bardzo wysokim poziomie, a prym w najbliższych sezonach powinni wieść Mateusz Bieniek, Kuba Kochanowski i Norbert Huber. Na kilka lata mamy też dobrego rozgrywającego Marcina Janusza i cały czas do dyspozycji Fabiana Drzyzgę, czy młodszego o kilka lat Janka Firleja. Wśród atakujących, gdy odejdzie Bartosz Kurek możemy mieć lekki problem, ale mamy bardzo solidnych zawodników takich jak Łukasz Kaczmarek czy Karol Butrym. Jeżeli nasz trener Nicola Gribic dobrze poukłada ten zespół to możemy nareszcie zdobyć jakiś medal na olimpiadzie, o którym marzą wszyscy kibice interesujący się siatkówką.

Dlaczego Polska reprezentacja może zdominować rozgrywki narodowe w najbliższych latach?

Polska nie ma w tej chwili praktycznie żadnych braków, a większość naszych graczy jeszcze się rozwija. Mamy też spore doświadczenie w rozgrywkach międzynarodowych, ponieważ Zaksa Kędzierzyn Koźle w ostatnich dwóch latach zdobyła siatkarską Ligę Mistrzów, a główne role w drodze po te trofea odegrali Polacy, którzy w tej chwili grają w podstawowej szóstce reprezentacji. Nasz ogromnym atutem jest głębia składu, ale też ważną kwestią jest to, że zaczęliśmy do tego sezonu grać bardziej kombinacyjnie, dzięki czemu trudniej przeczytać naszą grę. Mamy dość młody zespół, który powinien się ze sobą zgrywać w najbliższych sezonach. Nasi zawodnicy w swoich klubach odgrywają kluczowe role i grają praktycznie cały czas. Nieraz starcie pomiędzy najmocniejszymi drużynami wygrywa ten zespół, który będzie miał lepszą dyspozycję dnia lub jego rezerwowi odmienią losy meczu, gdy nie będzie szło tym osobom, które wyszły w podstawowej szóstce. Na przykład Tomasz Fornal może wejść i zagrać decydującego asa w ważnym momencie.

Zastanawiasz się kto zastąpi Heynena na stanowisku naszych siatkarzy? Zajrzyj do podlinkowanego artykułu.