Lokata czy rachunek oszczędnościowy?

0
484
Rate this post

Jeśli chcemy bezpiecznie i bardzo wygodnie ulokować swoje pieniądze to najczęściej zastanawiamy się nad tym czy wybrać lokaty czy może jednak rachunek oszczędnościowy. Postaram się pokrótce przybliżyć oba te zagadnienia i pomóc w odpowiednim wyborze. Warto podkreślić fakt, że w obu tych przypadkach mamy do czynienia z produktami oszczędnościowymi, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa. Niezależnie więc od tego co będzie się działo na rynku albo jaka będzie sytuacja naszego banku to zawsze możemy liczyć na zwrot pełnej wpłaconej kwoty. Zacznijmy więc może od rachunków oszczędnościowych.lokata czy konto

Ten produkt bankowy z pewnością cechuje się bardzo dużą wygodą. Rachunki oszczędnościowe najczęściej są otwierane przy naszych normalnych kontach i są z nimi powiązane. Oznacza to, że możemy swobodnie przelewać sobie pieniądze z jednego rachunku na drugi. Rachunek oszczędnościowy ma także tę zaletę, że nie wymaga od nas całkowitego zamrażania pieniędzy. Wypłaty można dokonać w każdej chwili choć jest to obarczone niewielką opłatą. Zazwyczaj jednak jedna wypłata w miesiącu jest zupełnie darmowa. Na taki rachunek wpłacasz tyle pieniędzy ile chcesz i tak często jak chcesz. Nie ma żadnych dolnych granic. Wadą tego jest jednak to, że oprocentowanie rzadko kiedy przekracza 4%, a to oznacza, że z pewnością dużo na tym nie zarobimy.

Lokaty bankowe to nieco inny rodzaj produktu oszczędnościowego. Tutaj bowiem trzeba już zamrażać nasze pieniądze na określony czas. To na jak długo trzeba to zrobić zależy już od konkretnego rodzaju lokaty jaki wybierzemy, a banki oferują wiele produktów tego typu. Oprocentowanie lokat jest dużo bardziej atrakcyjne od rachunków oszczędnościowych. Zazwyczaj zaczyna się ono od 6%, a kończy na nawet ponad 10%. Banki wprowadzają jednak konieczność wpłaty pewnej minimalnej kwoty, aby taką lokatę w ogóle otworzyć. Lokata może być oczywiście zerwana w każdej chwili, ale zazwyczaj wiąże się to z utratą całości należnego oprocentowania.

Podsumowując więc jeśli mamy możliwość zamrożenia większej ilości pieniędzy na dłuższy czas to naprawdę warto wrzucić je na lokatę. Można zyskać dużo, a tak naprawdę nic nie stracimy i możemy spać spokojnie. W razie problemów finansowych pieniądze i tak możemy wypłacić.