Pasztety wegetariańskie- moje ulubione. Odkąd kilka miesięcy temu zrobiłam pierwszy tego typu pasztet, nie sięgnęłabym już po taki z dodatkiem mięsa. Aromatyczne, wilgotne, bogate w smaku- przed Wami dwie propozycje na wege smarowidła 🙂
Pasztet warzywny na dwa sposoby
Pasztet z kaszą jaglaną, soczewicą i warzywami
Składniki (na podłużną keksówkę):
- 20 dkg kaszy jaglanej
- 1 szklanka czerwonej soczewicy + kilka sztuk liści laurowych i ziela angielskiego
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/2 selera
- 1 por
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 szklanki oleju
- 5 łyżek nasion słonecznika
- 2 łyżki pestek dyni
- oregano
- zioła prowansalskie
- tymianek
- ostra papryka
- sól, pieprz
Kaszę jaglaną gotujemy do miękkości, ostudzamy. Soczewicę wrzucamy do 2 szklanej gotującej się wody, dodajemy liście laurowe oraz ziele angielskie, gotujemy pod przykryciem przez ok 12-15 minut (aż odparuje nadmiar wody). Ostudzamy. Marchewkę, pietruszkę oraz selera myjemy, a następnie gotujemy do miękkości. Warzywa obieramy. Pora kroimy w plasterki, cebulę w pióra, czosnek siekamy, całość podsmażamy na lekko złoty kolor na oleju.
Wszystkie składniki na pasztet umieszczamy w jednym większym naczyniu i blendujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Doprawiamy do smaku przyprawami, dokładnie mieszając. Masę przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy przez ok 60 minut. Kroimy po całkowitym przestudzeniu.
Pasztet z kaszą gryczaną, pieczarkami, suszonymi pomidorami i warzywami
Składniki (na podłużną keksówkę):
- 20 dkg kaszy gryczanej
- 30 dkg pieczarek + 3 łyżki masła
- 1 marchewka
- 3 pietruszki
- 1/2 selera
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 5 łyżek nasion słonecznika
- 2 łyżki pestek dyni
- 1/3 szklanki oleju
- suszone pomidory z zalewy- kilka sztuk
- 2 łyżki sosu sojowego
- zioła prowansalskie
- gałka muszkatołowa
- bazylia
- tymianek
- sól, pieprz
Kaszę gryczaną gotujemy do miękkości, ostudzamy. Pieczarki myjemy, kroimy na plasterki, podsmażamy na maśle na rumiano. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Marchewkę, pietruszkę oraz seler myjemy, wrzucamy do gotującej się wody, gotujemy do miękkości. Obieramy warzywa. Pokrojoną cebulę oraz czosnek podsmażamy przez kilka minut na rozgrzanym na patelni oleju.
Wymienione składniki umieszczamy w misie (oprócz suszonych pomidorów), blendujemy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku przyprawami- nie żałujcie ich 🙂 Masę wykładamy na foremkę wyłożoną papierem do pieczenia, dokładając do środka suszone pomidory. Pieczemy w 180 stopniach przez około 1 godzinę.
Do podania świetnie nadaje się chutney imbirowa śliwka- użyłam gęstego sosu Polski Czatni Luks Pomada
P.S. Poszukiwaczy polskich regionalnych smaków odsyłam do sklepu Polski Talerz, gdzie znajdziecie mnóstwo pysznych i zdrowych produktów.
Smacznego!