W trakcie realizowania praktycznie każdego przedsięwzięcia, nie tylko budowlanej inwestycji, ale także produkcji ,niezbędne jest odpowiednie szacowanie kosztów i zysków i ich bilansowanie w sposób, który umożliwi zamknięcie kolejnego okresu z zyskiem. Dlatego nawet najdrobniejsze elementy wyposażenia firm remontowo-budowlanych i produkcyjnych jak kołki albo wkrętarki, pilarki czy pręty gwintowane ? mogą przyczyniać się do wzrostu kosztów lub ich przycięcia.
Nie jest jednak tak, że wybór śruby, która jest tańsza na pewno będzie prowadził do zmniejszenia wydatków firmy. Przykładowo producent motoryzacyjny składający nowe modele motocykli może zdecydować się na śruby calowe bez dodatkowych powłok gwarantujących wyższą odporność na kwasy i działanie rdzy.
Zastosowanie tańszego rozwiązania może więc w efekcie doprowadzić do tego, że konkretne części motocykla szybciej przestaną się sprawdzać w trudnych warunkach i mogą stać się przyczyną jakieś usterki czy awarii. I niejednokrotnie kosztami takiej naprawy, w ramach gwarancji, obciążana jest właśnie firma, która miała jako pierwsza ciąć koszty.