Jak ubrać się w góry?

0
356
Rate this post

Na pewno sporo osób mogłoby powiedzieć, że ubiór w górach nie ma większego znaczenia. Osoby w ten sposób uważające są w olbrzymim błędzie. Ubiór odpowiedni w górach jest podstawą. Każda osoba, która chodzi po górach, doskonale wie, że w górach bardzo szybko i niespodziewanie zmienia się pogoda. W związku z powyższym trzeba być przygotowanym na absolutnie wszystko. Jak się ubrać w góry?

Ubierz się na cebulkę

Na pewno najlepszym rozwiązaniem w górach będzie ubranie się na cebulkę. Co to oznacza? Oznacza to, abyśmy mieli na sobie kilka warstw (podobnie jak cebula), które w razie zmiany pogody możemy zdjąć. W górach mamy zawsze przy sobie duży plecak, do którego możemy nasze ubranie ściągnięte ewentualnie schować, aby nam nie przeszkadzało we wspinaczce.

W sieci możemy znaleźć mnóstwo artykułów, które poniekąd instruują nas, jak ubrać się w góry. Przykładem jest, chociażby ten artykuł https://www.beskidy24.pl/app,arts_details,a,890,w-co-ubrac-sie-na-gorski-szlak.asp. Warto ze wszystkich porad skorzystać, a już, szczególnie gdy jesteśmy dopiero początkującym amatorem górskich wycieczek.

Numerem jeden w ubraniu, gdy wybieramy się w góry, jest bielizna termoaktywna. Bez bielizny tej nawet na szlak nie powinniśmy się wybierać. Bielizna ta (jak sama nazwa wskazuje) trzyma ciepło i nie pozwoli nam naszemu ciału się wyziębić. Jak najbardziej jest to ważna kwestia, ponieważ bardzo często tak się zaczynają poważne choroby.

Bielizna termoaktywna jest dostępna w sklepach w różnych wersjach. Możemy postawić na bieliznę letnią, zimową, a także na bieliznę uniwersalną. Wybór ostateczny należy do nas.

Jeszcze chcielibyśmy się skupić na jednym z elementów garderoby. Tymże elementem jest kurtka. Obojętnie o jakiej porze roku wybieramy się na szlak, powinna nam towarzyszyć odpowiednia kurtka. Najlepiej, jeśli byłaby to kurtka przeciwdeszczowa z kapturem. Gdy tylko pojawi się deszcz, możemy ją założyć i po kłopocie. Bardzo nas to cieszy, ponieważ nikt nie chce być przemoczony. Nawet gdy dotrzemy do schroniska, to nie zdążymy się osuszyć dokładnie.

Buty, buty i jeszcze raz buty

Poza elementami poszczególnymi garderoby niesamowite ważne są także buty. Buty są chyba najistotniejsze. Są w stanie zepsuć nam najlepiej zaplanowaną wyprawę górską. Muszą po pierwsze być dostosowane do wędrówek górskich, a po drugie muszą się ślizgać oraz być dobrego rozmiaru. Okazuje się, że z tym ostatnim mamy największy wybór.

Polacy mają tendencje do tego, aby wybierać buty za duże. Mówi się, że trzeba zostawić nieco miejsca na ubranie grubszej skarpety. Jest to absolutna bzdura. Musimy wiedzieć, że buty powinny być kupowane pod nasz rozmiar. Nie mogą one być ani zbyt duże, ani też za małe. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja jest dla nas niekomfortowa. Pamiętajmy o tym.

Mamy to szczęście, że obecnie możemy znaleźć mnóstwo sklepów stacjonarnych oraz internetowych, w których ubierzemy się na górski szlak od stóp do głów. Nie musimy w związku z tym dużo czasu stracić na zakupy. Bardzo nam się to podoba.