Zakup gotowego domu może wydawać się praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Jednocześnie można wskazać całkiem dużo wad, które mogą zniechęcić do tego typu inwestycji.

Do najczęściej wymienianych minusów gotowych domów należy ich cena. W powszechnym przeświadczeniu wybudowanie domu samemu zawsze pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Oczywiście deweloper musi zarobić na sprzedaży domu, inaczej jego działalność nie miałaby sensu, jednak nie oznacza to, że w każdej sytuacji budowa systemem gospodarczym będzie najlepszym rozwiązaniem, także pod względem finansowym.

Jednocześnie kupno domu od dewelopera daje ograniczony wybór ? trzeba zdecydować się na jedną z ofert dostępnych na rynku. Może to oznaczać problemy ze znalezieniem domu, który spełni wszystkie wymagania dotyczące zarówno wielkości, jak i lokalizacji oraz estetyki. Osoby posiadające bardzo konkretne, indywidualne potrzeby na pewno dużo chętniej będą decydować się na samodzielną budowę, która da im dużo możliwość wybrania projektu i lokalizacji.