Własny dom na kredyt

0
414
Rate this post

Kredyt to dla wielu osób jedyny sposób na sfinansowanie własnego domu. Inwestorzy mają dwa rozwiązania ? wybudowanie domu lub też zakup gotowego budynku. Które z nich jest bardziej korzystne?

Współpraca z bankiem oznacza podniesienie kosztów całej inwestycji, ponieważ na kredytobiorcę spada szereg dosyć kłopotliwych formalności, a także związanych z tym opłat i prowizji. Trzeba także pamiętać, że w przypadku budowy trudno jest precyzyjnie określić koszty takiego przedsięwzięcia. Zawsze do szacowanych wydatków należy dodać pewną sumę przeznaczoną na nieprzewidziane sytuacje, takie jak np. różne awarie lub kradzież części materiałów budowlanych. Nawet jeśli nie dojdzie do takich wypadków, dodatkowe koszty zostaną uwzględnione w ramach kredytu i wpłyną na jego poniesienie.

W przypadku zakupu gotowego domu całkowity koszt inwestycji jest znany. To w znacznym stopniu upraszcza procedurę oraz obniża koszty. Oczywiście w przypadku zakupu można wybierać jedynie do budynków dostępnych na rynku, co może utrudnić znalezienie idealnej oferty.